Ярлыки

воскресенье, 5 июня 2016 г.

Pyramida na Holešovickém výstavišt

Při návštěvě pražského Výstaviště  v Hlešovicích jistě neunikne vaší pozornosti unikátní stavba, na první pohled připomínající jednu z egyptských pyramid. Pyramida však neukrývá hrobky egyptských faraonů, ale proslulé divadloGOJA MUSIC HALL.
  - 
Stavba Pyramidy
Budova divadla, které se neřekne jinak, než Pyramida,byla postavená u příležitosti konání Všeobecné výstavy v roce 1991. Jejím autorem jeIng. Arch Josef Matyáš,který se rozhodl vtisknout svému dílu zcela unikátní tvar. Pyramida je postavena z ocelové konstrukce. Její základna měří téměř 50 metrů a celková výška budovy přesahuje 40 metrů. Futuristická stavba ve tvaru pyramidy tak po mnoho let sloužila jako veletržní pavilon.
Pyramida pod vodou
Díky svému zajímavému tvaru se stavba dočkala nového využití. Vzniklo zde divadlo Pyramida.V roce 2002 se ani ocelové pyramidě nevyhnula ničivá povodeň, jež zasáhla takřka celé území Prahy. Následovala nákladná rekonstrukce stavby, tentokrát již pod novým názvem Goja Music Hall– provozovaná společností GOJA, agentura Gott – Janeček, spol. s r.o.
Goja Music Hall
Původní divadlo se proměnilo na nový a zcela moderní prostor. Goja Music Hallv současné době nabízí kapacitu 864 míst. Nechybí zde možnost občerstvení, které zajišťuje několik barů. Pyramida díky svému tvaru nabízí divákůmnezapomenutelný prožitek z představení. Pravidelně se zde konají muzikálová i divadelní představení, taneční a hudební festivaly,multimediální show, módní přehlídky a další kulturní akce.
Adresa:
Výstaviště Holešovice
Praha 7

Trojský zámek

Barokní zámek Troja vznikl v letech 1679–1685. Postavit jej dal hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka jako své letní sídlo. V areálu je kromě zámku také množství hospodářských stavení, konírna či vinotéka
-
Pozoruhodná je také překrásná zahrada italského typu, která jeplná fontán, vzácnýchterakotových váz a další sochařské výzdoby.  Dále se v zahradě nachází habrové bludiště. Na terasách zámku jsou umístěny bysty, znázorňující slavné římské císaře. Zámek má celkem tři křídla, která společně utvářejípůdorys písmene U. V roce 1922 připadlo sídlo rodu Šternberků státu. Rozsáhlá rekonstrukce potkala zámek v letech 1977 – 1989. Od té doby jsou zde vystaveny sbírky českého malířství 19. století z expozic Galerie hlavního města Prahy


Adresa:
U Trojského zámku 4/1
170 00 Praha 7

Ivan Medek


Ivan Medek se narodil 13.7.1925 v Praze 7.
Otec:   Rudolf Medek(1890-1940), básník spisovatel, dramatik, důstojník Československých legií, , generál Československé armády
Matka: Eva roz. Slavíčková (1895-1953), dcera malíře Antonína Slavíčka (1870-1910)
Bratr:   Mikuláš Medek (1926-1974), malíř
Studia: obecná škola v Karlíně, Akademické gymnázium v Praze (4.ročníky), Konzervatoř hudby (přerušeno po Únoru 48)
Práce: hudební kritika a publicistika ve veřejném i odborném tisku (1945-1947), Organizační a administrativní činnost (Český komorní orchestr, Český komorní spolek, Česká filharmonie, Hudební mládež, Hudební a artistická ústředna, Městský dům osvěty, Pražské kulturní středisko, Supraphon), publicistická činnost (externí spolupráce s Čs. Rozhlasem a televizí, Divadelní hudby, průvodní slova ke koncertům).
Po roce 1969 zákaz veřejné činnosti, v lednu 77 po podpisu Charty 77 okamžitá výpověď ze Supraphonu. Pracuje jako sanitář v Nemocnici Na Františku, po výpovědi (opět z politických důvodů) umývač nádobí a šatnář v restauraci Pod Kinskou. Po řadě výslechů a po přepadení Státní bezpečností v roce 1978 emigrace do Rakouska. 
Ve Vídni dopisovatelem Hlasu Ameriky, spolupracuje se Svobodnou Evropou, BBC, Deutsche Welle, Radio Vatikan.
Po roce 1989 poradcem České filharmonie, poradcem ministra kultury, předsedou Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
V letech 1993-1998 v Kanceláři prezidenta republiky jako ředitel Odboru vnitřní politiky, později vedoucí Kanceláře (kancléř). Od roku 1998 v důchodu. Pravidelná publicistická spolupráce s Radiem Classic a s BBC, příležitostná vystoupení v rozhlase, televizi a tisku.
V roce 1991 – vyznamenán Masarykovým řádem.
Ivan Medek zemřel 6. ledna 2010 v Praze ve věku 84 let.

Dana Zátopková


Dana Zátopková je bývalá česká atletka – oštěpařkaolympijská vítězka. Byla manželkou jednoho z nejslavnějších českých sportovců Emila Zátopka. Zajímavostí je, že se narodila ve stejný den a rok jako on.
Když bylo Daně Ingrové šest let, její rodina se z Karviné vrátila zpět do Vacenovic u Hodonína. S atletikou se Dana poprvé seznámila při studiu gymnázia v Uherském Hradišti. Její kroky ovšem nevedly automaticky k hodu oštěpem, který ji o několik let později proslavil. Za druhé světové války a krátce po ní se Dana Ingrová aktivně věnovala házené. Všesportovní nadání dokázala, když se roku 1949 stala v dresu týmu Slovácká Slavie mistryní Československa v házené žen.

JUDr. Antonín Sum ml.

JUDr. Antonín Sum ml. se narodil 31. ledna. 1919 v Praze.
 Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Za nacistické okupace byl účastníkem domácího odboje. Po válce v letech 1946 – 47 pracoval na Úřadě předsednictva vlády. V roce 1947 nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí a stal se osobním tajemníkem Jana Masaryka, kterým byl až do Masarykovy smrti.
Koncem roku 1949 byl JUDr. Antonín Sum zatčen a v roce 1950 odsouzen v procesu s Miladou Horákovou na 22 let za velezradu. Vězněn byl do roku 1962. Po propuštění pracoval jako kominík až do roku 1968, kdy se dočkal rehabilitace.
Po listopadu 1989 spolupracoval při obnově Junáka a sdružení YMCA (Křesťanského sdružení mladých lidí), tedy dvou spolků, které před druhou sv. válkou vedl jeho otec.
 JUDr. Antonín Sum se také významně podílel na založení a následných aktivitách Masarykova demokratického hnutí, nadace Jana Masaryka a Společnosti Jana Masaryka. Je také autorem knihy „Osudný krok Jana Masaryka“.
JUDr. Antonín Sum zemřel 15. sprna 2006 ve věku 87 let.

Historie Prahy 7

Jak nasvědčují četné archeologické nálezy, lidské osídlení se na území městské části nacházelo již od doby kamenné. Základem Prahy 7 jsou dávné osady Holešovice a Bubny. První zmínka o Bubnech se datuje rokem 1088 ve falzu vyšehradském. Zasvěcení zdejšího kostela sv. Klimentu se objevuje sice až k roku 1298, ale lze nepochybně soudit, že jde o stavbu mnohem starší. Bubeňáci se živili hlavně rybařením. S Bubny souvisel i dlouhý letenský hřeben, jehož dominující poloha znamenala v dobách válečných přímé ohrožení Prahy. Proto zde bylo postaveno opevnění, zbořené až po vykoupení pozemků pražskou obcí v roce 1859.
Nový rozvoj Buben započal po roce 1750. V roce 1788 zde stálo 24 domků, v roce 1825 třicet a navíc zde již pracovala továrna na kartony. Neobyčejný stavební ruch zde nastal po roce 1850, kdy se Bubny sloučily s Holešovicemi.

Představení městské části Praha 7

Praha 7 představuje městskou část hlavního města České republiky, a to od 24. listopadu roku 1990. Území dané městské části je situováno na severu od historické části města, zejména na levém břehu Vltavy. Z hlediska katastrálního území se jedná o Holešovice, Bubeneč a část Libně. Až do roku 1991 do této části patřila i Troja, která se posléze osamostatnila. Na obrázku  je vidět daná městská část. Jak je vidět, městská část je relativně malá – zejména v porovnání se svými sousedy – Prahou 8 a 6.